Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalona w 1997 roku mówi, że władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu i może być sprawowana poprzez wybranych przedstawicieli lub bezpośrednio. Referendum lokalne jest podstawową instytucją demokracji bezpośredniej.
Wymogi przeprowadzania referendum precyzuje ustawa o referendach lokalnych z 15.09.2000 roku. Mówi ona, że referendum gminne może być przeprowadzone na wniosek 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy i jest ważne, gdy weźmie w nim udział 30% uprawnionych do głosowania.
Dotychczasowe inicjatywy referendalne w Polsce w większości dotyczyły odwołań organów samorządu terytorialnego. Niewiele z nich zakończyło się sukcesem, bowiem rzadko osiągana jest wymagana prawem frekwencja.
Próba odwołania władzy zawsze budzi kontrowersje, dzieli społeczeństwo na zwolenników i przeciwników rządzących, a ze względu na wymaganą frekwencję decydujący głos mają ci, którzy są bierni i pozostają w domach.
Obniżenie progu frekwencyjnego było już przedmiotem dyskusji w Sejmie, ale niestety na razie nie ma woli politycznej do realizacji tego pomysłu i to niezależnie od tego, która opcja polityczna aktualnie jest przy władzy. Zastanawiające jest takie ograniczenie możliwości sprawowania władzy bezpośrednio przez Naród, szczególnie, że wybory władz różnego szczebla są ważne zawsze niezależnie od frekwencji.
Obniżenie progu frekwencyjnego przy referendach zdaje się być podstawowym warunkiem, który pozwoli na rzeczywisty udział społeczeństwa w sprawowaniu władzy i realnie umożliwi obywatelom na kształtowanie swojego otoczenia.